Znajdujesz się tutaj: rezerwacjaturystyczna.pl > Pozostałe > Mieszanka narodów i kultur – Mołdawia

Mieszanka narodów i kultur – Mołdawia

Mołdawia jest krajem położonym na terenie południowo-wschodniej Europy, dokładniej na miejscu historycznej Besarabii. Mieszanka narodów i kultur – Mołdawia Jest państwem malutkim nawet na standardy europejskie, zajmuje jedynie 33,000 kilometrów kwadratowych, a zamieszkane jest przez niecałe 4,5 miliona mieszkańców.

Wojna domowa z 1992 spowodowała, iż Mołdawia jest powszechnie uważana za najbiedniejszy kraj w Europie. Sieć dróg praktycznie nie istnieje, wielu ludzi na prowincji żyje w skrajnym ubóstwie. Kraj ten swoją gospodarkę opiera przede wszystkim na eksporcie paliw i surowców cieplnych. Aż 40% całego produktu krajowego brutto stanowi leśnictwo, a więc wycinka drewna. Drewno z Mołdawii jest sprzedawana głównie na terenie Rumunii po bardzo niskiej cenie. Dodatkowo, kraj ten jest bardzo mocno zadłużony, szczególnie u swojego wschodniego sąsiada – Rosji (zadłużenie z perspektywy kraju europejskiego nie jest wielkie, bo jedynie 100 milionów dolarów amerykańskich, Mieszanka narodów i kultur – Mołdawia rząd mołdawski ma jednak duże kłopoty ze spłaceniem należności).

Mołdawianie w zorganizowanym przed paroma laty referendum na temat połączenia kraju z Rumunią, opowiedzieli się za niepodległością. Jednakże głosy, iż kraj ten nie jest w stanie sam poradzić i utrzymać 4 milionów ludzi są coraz silniejsze – za połączeniem z Rumunią głosowało aż 29% ludności. Mieszanka narodów i kultur – Mołdawia Rumunia nie miałaby nic przeciwko, chociażby dlatego, że w Kiszyniowie znajduje się olbrzymie, w pełni wyposażone lotnisko europejskie, a Rumunia nie posiada takowego na północy kraju.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.