Znajdujesz się tutaj: rezerwacjaturystyczna.pl > Europa > Mała Polska – Litwa

Mała Polska – Litwa

Litwa jest krajem leżącym w Europie Środkowo-Wschodniej. Mała Polska – Litwa Liczy sobie ponad 60 tysięcy kilometrów kwadratowych, a liczba jej ludności oscyluje w granicach liczby ludzi zamieszkujących aglomerację warszawską – dokładnie trzy miliony. Graniczy ona z Rosją, Białorusią, Łotwą i, rzecz jasna, Polską.

Litwa często nazywana jest w niektórych kręgach „małą Polską”. Trudno się temu dziwić – język polski jest jednym z najczęściej używanych na litewskim terytorium. Dodatkowo ponad 15% mieszkańców deklaruje pochodzenie polskie, a 7,5% ma nasz dowód tożsamości. Mamy tam nawet swoją własną partię, o nazwie Akcja Wyborcza Polaków. Brakowało jej jednak ledwie paru tysięcy głosów by uzyskać minimum wystarczające do uzyskania mandatów poselskich w Wilnie. Mała Polska – Litwa Pomimo tak dużej ilości Polaków na Litwie, nie są oni darzeni dużą sympatią. Istnieją specjalne grupy chuliganów, które mają na celu zniszczenie polskich symboli narodowych, na przykład nazw miast i ulic w naszym języku, flag i pomników.

Stolicą Litwy jest Wilno, które możemy bez wahania nazwać „polskim” miastem. Niemal całe stare budownictwo zostało wybudowane rękoma Polaków, kiedy to przez ponad 300 lat Litwa była częścią wielkiego Królestwa Polskiego. Znajduje się tam wiele ulic nazwanych nazwiskami naszych znanych rodaków. Po drugiej wojnie światowej wielu nie powróciło do Polski i uniknęło wysiedlenia przez radzieckich okupantów. Mała Polska – Litwa Warto zwrócić uwagę na język, jakim mówi się na ulicach tego pięknego miasta.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.